Results of Al Island School Games – 2022

Which was held from 2nd to 6th December 2022 at Sugathadasa Stadium – Colombo

Trophies List

1. Under 14 Boys Championship
School ProvincePoints
3rd – Royal College – Colombo W.P13
2nd – Kanumuldeniya North N SS.P20
1st – Joseph’s Vas College – WennapN.W.P22
 
2. Under 16 Boys Championship
School ProvincePoints
3rd – Anuradhapura C C  N.C.P26
2nd – Trinity College – Kandy C.P27
1st – Sir John Kothalawala C – KuruneN.W.P56
 
3. Under 18 Boys Championship
School ProvincePoints
2nd – Joseph’s Vas C – WennappuwW.P27
2nd – Lyceum College – WaththalaW.P27
1st –  Maris Stella C – NegomboW.P28
 
4. Under 20 Boys Championship
School ProvincePoints
3rd – St Mary’s College – ChilawN.W.P26
2nd – Lyceum I. SW.P30.5
1st – Rahula College – MatharaS.P48
 
5. Under 14 Girls Championship
School ProvincePoints
3rd – Visakha College – ColomboW.P17
2nd – Holy Cross College – GampahaW.P20
1st – Wijayapura K V – MonaragalaU.P22
6. Under 16 Girls Championship
School ProvincePoints
3rd – Prince of Wales C – MoratuwaW.P25
2nd – lyceum I.S – WaththalaW.P29
1st – Ambagamuwa M VC.P55
7. Under 18 Girls Championship
School ProvincePoints
3rd – A Rathnayaka M M V – WalalaC.P31
2nd – lyceum I.S – WaththalaW.P32
1st – Sir john Kothalawala V – KuruneN.W.P45
8. Under 20 Girls Championship
School  ProvincePoints
3rd – Holy Cross CGampaha  W.P31
2nd – Dharmapala VPannipitiya  W.P32
1st – A Rathnayaka M M VWalala  C.P81
9. Boys Relay Championship (Under 14, 16, 18, 20)
School  ProvincePoints
3rd – Sir John Kothalawala V – Kurune N.W.P20
2nd – Trinity CollegeKandy  C.P21
1st – Joseph’s Vas V – Wennappuwa N.W.P30
10. Girls Relay Championship (Under 14, 16, 18, 20)
School ProvincePoints
3rd – Dharmapala M V – PannipitiyaW.P14
2nd – Ambagamuwa M M VC.P24
1st – A Rathnayaka M M V – WalalaC.P32
11.   Mixed School Championship ( Under 14, 16, 18, 20)
School ProvincePoints
3rd – Sir John Kothalawala V – KuruneN.W.P106
2nd – A Rathnayaka M M V – WalalaC.P142
1st – lyceum I.S – WaththalaW.P150
12. Overall School Championship – Boys ( Under 14, 16, 18, 20)
School ProvincePoints
3rd – Sir John Kothalawala V – KuruneN.W.P61
2nd – Rahula College – MatharaS.P73
1st – Lyceum I.S – WaththalaW.P81
13. Overall School Championship – Girls ( Under 14, 16, 18, 20)
School ProvincePoints
3rd – Holy Cross College – GamW.P64
2nd – Lyceum I.S – WaththalaW.P69
1st – A Rathnayaka M M VC.P122

Best Individual Performance

1.  Best Thrower (Under 20) (Shotput)
Jayavi Raththida16.94 m Panadura Royal CollegeW.P939
2 . Best Hurdler (Under 20) (110m Hurdle)
Nandun Bandara13.64 Sec (NMR)Royal College – ColomboW.P1132
3. Best Jumper (Under 20) (Triple Jump)
A  K Korala 15.57 Sec (NMR)Yoshida International SchoolW.P1013
4. Best Runner (Under 20)
Nandun Bandara13.64 Sec (NMR)   Royal College – ColomboW.P1132
5. Best Athlete – Boys (Under 20) (110m Hurdle)
Nandun Bandara13.64 Sec (NMR)Royal College – ColomboW.P1132
6. Best Athlete – Girls (Under 20) (400m)
D M Tharushi Dilsara Karunarathna54.22 Sec (NMR)A Rathanayaka M M V  – WalalaC.P1042
Final Points Table
ChampionsMarks 1096.5Western Province 
Runners UpMarks   464.5Central Province
3rd Place – Marks Marks 375Southern Province
4th Place – Marks Marks 372North Western Province
5th Place – Marks Marks 167Sabaragamuwa Province
6th Place – Marks Marks 162Uva Province
7th Place – Marks Marks 157.5North Province
8th Place – Marks Marks 112.5North Central Province
9th Place – Marks Marks 61Eastern Province

(Visited 954 times, 1 visits today)

You Might Be Interested In